Zpracování zeleniny se takřka nikdy neobejde beze zbytků. Věděli jste, že většina druhů se dá využít celá, od kořene až po listy? Najeďte na vlnu zero waste a zkuste následující neotřelé recepty!
Málokterý druh zeleniny využíváme celý. Z mrkve odkrajujeme zelenou nať, z květáku listy, z brokolice košťál, z fenyklu “vlasy”, ačkoliv jsou všechny tyto části jedlé. Ba co víc, pokud víte, jak je připravit, jsou opravdu lahodné a vašemu vaření dodají šmrnc.
Poznámka: Jediné, co není vhodné ke konzumaci jsou listy a výhonky rajčat, lilků a paprik – ty raději pošlete do koše.
Chipsy z květákových a kedlubnových listů
Budete potřebovat:
- Listy z květákových či kedlubnových listů
- Olivový olej
- Pár stroužků česneku
- Koření podle vaší chuti – chilli, kajenský pepř, uzenou papriku
- Sůl, pepř
Troubu předehřejte na 200 °C. Listy umyjte, v míse promíchejte s několika stroužky česneku, kořením, solí, pepřem a olivovým olejem. Rozložte na plech a pečte do křupava.
Pesto z mrkvové natě
Budete potřebovat:
- Nať z jednoho svazku mrkve
- Hrst kešu oříšků
- Hrst nastrouhaného parmazánu
- 1 stroužek česneku
- Olivový olej
- Sůl
Nať nejdřív ochutnejte, jestli není hořká. Dobře ji omyjte a osušte. Rozmixujte ji s oříšky a česnekem, poté přidejte parmezán a nakonec olej, pro dosažení ideální konzistenci. Dosolte podle chuti a přendejte do sklenic. V lednici vám pesto vydrží cca týden. Pokud ho máte přebytek, můžete si ho dát zamrazit.
Vegeta ze slupek a natě
Budete potřebovat:
Slupky z mrkve, petržele a celeru
Bylinky – petržel, tymián či rozmarýn (volitelné)
Dobře očištěné slupky a nať z mrkve, petržele či celeru rozložte na plech vyložený pečícím papírem a nechte sušit v troubě s pootevřenými dvířky cca 1 hod 15 min na 60 °C. Můžete přidat i nasekané bylinky. Směs nechte vychladnout, rozmixujte a naplňte do skleniček.
Smetanový špenát z listů červené řepy
- Budete potřebovat:
- Listy z červené řepy
- 1 stroužek česneku
- 1 malá červená cibule
- Olivový olej
- Sůl, pepř
- Smetana na vaření
Listy červené řepy jsou chuťově prakticky k nerozeznání od mangoldu. Máte-li doma mangold nebo čerstvý špenát, můžete je smíchat dohromady. Pokud vám žebra uvnitř listů přijdou moc silná a tuhá, můžete je odstranit. Listy dobře omyjte a nasekejte nahrubo. Cibulku a česnek orestujte na olivovém oleji, přihoďte listy, po chvilce ztlumte plamen na minimum a zalijte smetanou. Stačí povařit 1-2 minuty, řepné listy totiž měknou prakticky okamžitě. Opepřete a osolte podle chuti. Před podáváním můžete posypat nastrouhaným parmezánem.
Dip s fenyklovými “vlasy”
Budete potřebovat:
- Hrst fenyklových vlasů
- ½ hrnku řeckého jogurtu
- Citronovou šťávu
- Sůl, pepř
- Olivový olej
Fenyklové vlasy omyjte, osušte a nakrájejte najemno. Smíchejte s jogurtem, který zakápnete olivovým olejem a citronovou šťávou. Osolte a opepřete podle chuti. Dip se skvěle hodí k rybám.
Další tipy:
Ředkvičkové listy
Přidejte je do salátů, svojí lehce nahořklou chutí připomínají rukolu. Chutnají skvěle i lehce povařené, nebojte se je přihodit do nejrůznější stews, omáček nebo smažené rýže.
Brokolicový košťál
Připomíná aromatickou a nasládlou chuť kedlubny. Zkuste ho orestovat na másle a přikusovat společně s dalšími druhy zeleniny k hummusu. Dá se využít i do vývarů nebo krémové brokolicové polévky. Pokud máte doma malé miminko, můžete s povařeného košťálu umixovat jemné pyré.
Mangoldová žebra
Samotná žebra mají většinou nevýraznou chuť a tepelně nezpracovaná jsou příliš tuhá. Zkuste je ale povařit alespoň 20-30 min v osolené vodě – krásně změknou a rozvine se v nich jemně nasládlá chuť. Dále je můžete zpracovat na hummus – buď je přidejte k cizrně anebo jimi cizrnu můžete nahradit úplně. Uvidíte tu hru chutí a barev!
Autor: Tereza Reyes