K létu neodmyslitelně patří uzenina, která svůj název získala díky špeku a směsi vepřového a hovězího masa. V dnešním blogu se podíváme na jeho složení a způsob nařezání tak, aby se na ohni hezky propekl.
Jak je to se složením?
My v Košíku na složení špekáčků klademe velký důraz a v nabídce najdete několik druhů od našich českých dodavatelů.
Co tedy do dobrého špekáčku patří?
Základem dobrého špekáčku je obalové vepřové střívko naplněné směsí vepřového a hovězího masa, voda, koření – zejména paprika, která dává špekáčku načervenalou barvu a sůl. Špekáčky jsou buď zaklipsované, nebo ručně vázané.
Jak špekáček nařezat?
Tradičně se špekáčky opékají na otevřeném ohni. Předtím je dobré je nařezat, aby se urychlilo jejich propečení a zároveň se žárem sníží jejich tučnost.
Špekáček nařežte nejlépe ,,na ježka“. Začněte tradičně na špičce špekáčku a řez veďte až ke druhému konci. Tímto způsobem špekáček naříznete po všech stranách, jen pozor ať neporušíte střed. Špekáček se lépe a rovnoměrně opeče a děti nebudou jíst jen křupavé rožky.
Druhým způsobem je klasický řez doplněný o „diagonální šachovnici“ na hřbetu. Děti mají takto ježatý špekáček obzvlášť rádi.
Vyhněte se přímému ohni
Spálený špekáček na uhel nechutná nikomu. Chce to trpělivost a dodržovat vzdálenost prutu s napíchlým špekáčkem od plamenů. Špekáček dozlatova opékejte v horkém vzduchu, který stoupá z ohně.
Servírujte s chlebem a hořčicí.
Špekáčky lze připravovat nejen na ohni, ale také naložené jako tzv. utopence. Už brzy se můžete těšit na recept od našich foodblogerů na tuto nakládanou delikatesu.