Šťavnaté filety nebo ryba s křupavou kůžičkou nemají na grilu konkurenci. Bohužel, jejich maso se často připéká a spousta lidí si na ně netroufne. Dnes pro vás máme 9 tipů, jak se spolehlivě vyhnout problémům a stát se v grilování ryb přeborníkem.

1) Čistota, čistota, čistota

Vydrhnutý gril by měl být samozřejmostí, ale občas se na to zapomene. Jenže pokud chcete úspěšně grilovat rybu, není radno čistotu podcenit. Trhání a připékání křehkého rybího masa totiž většinou způsobuje povlak nečistot, který zůstal na roštu.

Proto začněte tím, že rošt opálíte a pak ho ihned nemilosrdně vydrhnete drátěným kartáčem. Teprve, až bude bez poskvrnky, má smysl pokračovat. Věřte nám, vyplatí se to.

2) Radši s kůží

Nepohrdejte šupinami, na grilu se budou hodit! Kůže na filetu vám ušetří spoustu práce, jelikož udrží křehké maso pohromadě. Pokud ji nechcete sníst, lze ji jednoduše sundat na konci grilování. Nezapomeňte však, že opečená kůže některých ryb (třeba pstruha či makrely) je sama o sobě delikátní a křupavá.

Zkuste třeba náš filet s kůží z čerstvého lososa, k zakoupení zde.

3) Připravte gril i rybu

Ryby vždy dávejte na žhavý rošt. Proč? Čím méně času stráví maso na grilu, tím bude šťavnatější. Proto gril rozpalte alespoň 15 minut předtím, než začnete grilovat.

Rybí maso i kůži předtím vždy důkladně potřete olejem (a kořením či bylinkami svého srdce), jinak se rychle připeče. Někteří kuchaři dokonce olej aplikují přímo na rozpálený grilovací rošt s pomocí kuchyňských kleští a ubrousku navlhčeného v oleji.

featured-photo

4) Zjistěte, jak dlouho grilovat

Syrový ani vysušený filet není to pravé ořechové. Naštěstí máme spolehlivou pomůcku, jak odhadnout čas potřebný ke grilování ryb.

Filety grilujte na přímém, intenzivním žáru přímo nad uhlíky. Než začnete, změřte si výšku nejtlustší části masa a řiďte se následujícím pravidlem: 

Tloušťka

1 cm

2 cm

atd.

Čas na grilu

3-5 minut

6-10 minut

atd.

Co se týče grilování ryb v celku, je lepší grilovat na nepřímém žáru v okrajové části grilu. Podle tloušťky a velikosti je nechte opékat 15 – 30 minut. Zda je maso hotové můžete průběžně kontrolovat tím, že nakouknete do břišní dutiny.

Pokud máte možnost, grilujte filety i celé ryby pod víkem. Průběžně je kontrolujte, ale přitom se jich nedotýkejte (ani do nich nepíchejte vidličkou). Místo toho si jen počkejte.

5) Nechte rybu, ať se pustí

Musíte-li rybu z grilu páčit silou, opékaná strana ještě není hotová. Proto křehké rybí maso nikdy netrhejte z roštu násilím – jen si tím zdecimujete večeři. Raději vyčkejte. Pokud jste dodrželi předchozí rady, maso se roštu pustí samo, jakmile bude hotové.

6) Správná otočka

Moment pravdy je tu. Filety vždy otáčíme maximálně jednou, jinak se budou zbytečně vysušovat a navíc riskujeme, že je zbytečně potrháme. Neotáčíme je kleštěmi ani vidličkou – do grilovaného masa nikdy nepícháme. Namísto toho použijeme tenkou obracečku Tescoma.

Tu opatrně vsuneme pod filet a jemným pohybem ze strany na stranu se propracujeme až do středu. Pokud vidíme, že děláme více škody než užitku, strana ještě není hotová. Druhou obracečkou (nebo jiným tupým nástrojem) si podržíme druhou stranu filetu a pak ho opatrně otočíme.

Tip – velmi tenké filety (méně než 2 cm) často ani otáčet nemusíte. Stačí, abyste je opékali na silném žáru a pod víkem.

7) Maso musí odpočívat

Máme hotovo, filet jsme sundali v jednom kuse a teď nám sedí na talíři. Můžeme začít jíst, že? Chyba!

Chcete-li si rybu opravdu vychutnat, nechte ji odpočívat alespoň 5 minut. Masíčko díky tomu změkne a vrátí se do něj šťáva – zkrátka každé sousto bude ještě mnohokrát lepší.

8) Zkuste speciální rošt

Pokud se přeci jen bojíte, že se vám ryba připeče, kupte si na ní speciální rošt. Odpadnou vám starosti s otáčením, takže se můžete plně soustředit na to, aby se masíčko upeklo tak akorát. Koupit ho můžete zde.

9) Bonusová kulišárna

Máte rádi experimenty a sbíhají se vám sliny z kombinace citrusů a masa? Máme pro vás alternativní řešení rybích problémů! Stačí filety na roštu podložit nakrájenými plátky pomeranče, citronu nebo limetky. Maso se vám nepřipeče a navíc získá delikátní citrusový nádech.

Možností je však více – milovníci masa zas mohou rybí maso zabalit třeba do plátků slaniny.

Vyzkoušejte naše triky s rybami z nabídky Košík.cz a uvidíte, že vás čeká vynikající hostina. Kompletní výběr ryb a mořských plodů najdete zde.

Dumáte, jakou přílohu k rybě upéct? Zkuste naše tipy na grilovanou zeleninu.

No more articles