Lehké, jemné, zdravé. To jsou synonyma pro kuřecí maso, které je mezi spotřebiteli stále oblíbenější. V roce 2016 byla spotřeba drůbežího masa 27 kg na osobu. Čím je toto maso tak populární a proč ho jíst?

Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující zvýšenou spotřebu patří dietetické vlastnosti
a rychlá kuchyňská úprava. Máte kvůli zdravotním potížím předepsanou dietu nebo se chcete zbavit přebytečných kil? Dost možná bude vaší první volbou ve změně jídelníčku kuřecí maso. Cestu si našlo ke všem věkovým skupinám konzumentů. Má jemnou chuť a jeho příprava je poměrně jednoduchá na rozdíl od červených mas.

Jak už jsme zmínili, kuřecí maso je dietní, ale přitom nutričně hodnotné. Je lehce stravitelné, protože má jemná svalová vlákna, která nejsou prostoupena kolagenem. Mezi nejdietnější a nejstravitelnější úpravy masa patří vaření, dušení a úprava horkým vzduchem. Jediné, na co si musíte dát pozor při přípravě jídla, je, abyste maso dostatečně tepelně upravili, ale zároveň nevysušili.

Jak kuřecí maso prospívá zdraví?

V jeho složení najdete bílkoviny s obsahem všech esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro obnovu tkání a nárůst svalové hmoty. Dále obsahuje minerální látky a vitaminy. V porovnání s ostatními druhy masa má kuřecí maso nižší energetickou hodnotu a nepatrné množství tuku a cholesterolu. Navíc drůbeží tuk má příznivé složení nenasycených mastných kyselin a mnohem nižší podíl nasycených mastných kyselin, které podporují vznik aterosklerózy. Kuřecí maso je bohaté na minerály jako fosfor, hořčík, železo, vápník, draslík nebo selen. Z vitamínů stojí za zmínku hlavně ty ze skupiny B. Především pak vitamin B3 (niacin), vitamin B5 (kyselina pantothenová) a vitamin B6.

Prsíčka, stehýnka nebo křidélka? Čemu dáte přednost?

Kuřecí prsa jsou nejdietnější. Pokud odstraníte i kůži, pod kterou se skrývá nejvíce tuku, bude maso ještě zdravější. Obsah tuku v prsní svalovině bez kůže se totiž pohybuje do 2 %. Chcete-li dietetické vlastnosti masa umocnit, připravte jej v páře.

Patříte-li mezi fajnšmekry, jistě vám již na talíři „přistála“ dozlatova vypečená křidélka, která jsou oblíbená hlavně kvůli křupavé kůrčičce. Pravdou ale je, že na nich bývá více kůže než masa. Zlatou střední cestou jsou pak šťavnatá stehýnka. Ta lze připravit jako taková, nebo vykostit.

Zajímají vás informace o kvalitních potravinách a jak je vybrat? Ještě více informací najdete na www.akademiekvality.cz.

No more articles